همگی می‌دانیم که امروزه پلاستیک با زندگی روزمره ما درهم تنیده شده است و به طوری که یکی از دغدغه­‌های بزرگ محققان، تولید نمونه‌های طبیعت دوست پلاستیک و ابداع روش‌­های نوین و کارآمد بازیافت می­‌باشد. مشکلات پلاستیک در جهان، در صورت عدم توجه می‌تواند به بزرگ‌ترین معضل آیندگان تبدیل شود.


از دیدگاه علم، بزرگ­‌ترین چالش زمینه حل مشکلات پلاستیک در جهان، مصرف‌­کننده‌­ها و کارخانجاتی هستند که به دنبال مواد خاصی می‌­گردند که در هنگام مصرف به راحتی از بین نرود. و همچنین در زمان عدم نیاز، به راحتی دفع شود. «اندرو داو» پروفسور شیمی دانشگاه بیرمنگام انگلستان این­گونه عنوان می‌­کند که:

جهان هر دو حالت را می­‌خواهد.


«مارک هیلمایر» که مرکز پلیمرهای پایدار در دانشگاه مینه سوتا را اداره می‌­کند، می­‌گوید: «این ماده بسیار شگفت‌­انگیز است. ما به آن‌ها احتیاج داریم؛ اما نه همه‌شان». او به کاربردهای متعدد پلاستیک در حمل و نقل آب و مواد غذایی، حفاظت سلول‌­های خورشیدی و تیغه­‌های توربین­‌های بادی که لنگر انرژی تجدیدپذیر است، اشاره می­‌کند.

Plastic-Difficulties

 

برای حل مشکلات پلاستیک در جهان چه باید کرد

پلاستیک‌­ها به عنوان منابع انرژی عموما یا بازیافت شده و یا سوزانده می­‌شوند. درحالی که تخمین زده شده است در حدود 79 درصد پلاستیک‌­های مصرف شده، از زمین‌های دفن زباله و محیط زیست ما سر در می­‌آورند.
یکی از بزرگترین مشکلات پلاستیک‌ این است که با سایر مواد پلاستیکی و مواد رنگی ترکیب می‌شود. این مسئله، روند بازیافت را پیچیده کرده و عمل تصفیه و جداسازی مواد قابل استفاده را محدود می­‌کند.
ترویج جریان «پلاستیک سبز» که از مواد پایدار تهیه می­‌شود، به ما محصولی متفاوت عرضه می­‌کند. از جمله آن می­‌توان به لیوان­‌های پلاستیکی پلی­‌اتیلنی یا کیسه­‌های چیپس کامپوزیتی اشاره کرد. محققان در تلاشند تا موادی تولید کنند که جایگزین پلاستیک‌­های رایج امروزی شوند. چالش اصلی یافتن راهی برای تولید موادی می­‌باشد که به راحتی دفع شده و همچنین در زمان استفاده استحکام لازم را تأمین کند.


جایگزینی پلاستیک‌­های نفتی با مواد جدید هنوز هم از اهمیت فراوانی برخوردار است. به دلیل افزایش تجمیع زباله­‌های پلاستیکی در محل­‌های دفن و آمار رو به گسترش آ‌‌ن‌ها از لحاظ آلودگی محیط زیست، تمرکز محققان بیشتر بر روی یافتن راه‌­هایی برای بازیافت بهینه­‌تر و کارآمدتر می­‌باشد. محققان آزمایشگاه ملی لارنس برکلی، اخیرا گزارش­‌هایی از روش­‌های جدید تولید مواد پلاستیکی منتشر کرده‌­اند. این مواد در اپوکسی‌ها و مواد پلی‌یورتان یافت می­‌شود. آن‌ها موفق شده‌­اند که یافته­‌های خود را به بلوک‌­های شیمیایی سازنده، حتی زمانی که مواد اصلی پلاستیک با سایر مواد رنگی و ناخالصی‌­ها ترکیب شده، تقسیم کنند. همینطور توانسته‌اند آن را دوباره قابل استفاده نمایند. بله، اما: این پروسه نیازمند مقادیر بسیار زیاد آب بوده که در مقیاس صنعتی جوابگو نمی­‌باشد.


محققان همچنین در زمینه شکست ساختارهای پلاستیکی و تصفیه آن‌­ها فعالیت می­‌کنند


بازیافت شیمیایی
اسیدها و مواد اولیه متفاوتی هستند که می‌­توانند برای شکستن ساختار پلاستیک‌­ها استفاده شود. محققان امیدوارند که بتوانند مواد شیمیایی ویژه­‌ای بسازند که قادر به جداسازی و تصفیه مواد پلاستیکی از سایر ناخالصی­‌ها باشد.

آنزیم‌­ها
آن­‌ها از مزیت ویژه بودن برای انواع پلاستیک برخوردارند. اما متاسفانه در مقایسه با روش شیمیایی، بسیار کند عمل می‌­کنند.

 

کلام آخر
برای به حداقل رساندن وابستگی ما به مواد پلاستیکی، نیازمند ترکیبی از روش­‌های نوین و بهینه بازیافتی و تولید مواد جدیدی برای جایگزینی هستیم. هیلمایر می‌گوید:

هیچ اکسیر شفابخشی وجود ندارد.