تاکنون پیشگویی ها و احتمالات زیادی در رابطه با نابودی زمین داده شده که می توان به آخرالزمان، سیل بزرگ، برخورد یک شهاب سنگ با زمین، یک انفجار وحشتناک، یا زلزله ای عجیب اشاره کرد. برخی نیز ادعاهایی عجیب در این راستا داشته اند که صحت هیچ کدام از این پیشگویی ها هرگز مشخص نشده است. اما به طور کلی بر اساس بررسی های انجام شده و پشگویی ها و احتمالات، نابودی زمین به 4 اتفاق بستگی خواهد داشت و در واقع 4 عامل برای نابودی زمین معرفی شده اند که در ادامه قصد داریم تا این 4 اتفاق را شرح دهیم.

 

۱- بشر عامل اصلی نابودی زمین
این فقط پیشگویی نیست بلکه کاملا اجتناب ناپذیر است. اگرچه امروزه بیش از هفت میلیارد نفر از ما بر روی زمین وجود دارد، اما انسانها پس از یک میلیون سال شکل فعلی خود در آمدند و تا قبل از بشریت زمین محل زندگی میمون های بزرگ بود که چندین میلیون سال در زمین وجود داشتند. تکامل ممکن است در گونه های ما به سرعت رخ دهد و انقراض بشریت پس از میلیون ها سال یک احتمال قوی خواهد بود. همانطور که زمین تغییر می کند، فشار روی گونه های مختلف هم بیشتر می شود در نتیجه زندگی در زمین برای بشر و تمام موجودات دیگر سخت تر خواهد شد. در چنین شرایطی جهش های ژنتیکی تصادفی رخ می دهد. به طور کلی انقراض بشریت زیاد دور از ذهن نیست و شرایط زندگی به گونه ای خواهد شد که بشر به سمت نابودی کشیده شود و این موضوع را بارها به چشم دیده ایم.

بشر عامل اصلی نابودی زمین
البته باید اشاره کنیم که که انسان خودش در حال ایجاد محدودیت ها و نابودی زمین است که در این میان می توان به سلاح های هسته ای، شیمیایی و بیولوژیکی اشاره کرد. و به قولی بشر خودش باعث نابودی زمین و انقراض بشریت خواهد بود و بر اساس بررسی ها این موضوع زیاد عجیب و غریب نیست. اما در نهایت به گفته زمین شناسان و دانشمندان، انقراض بشریت، اولین پایان جهان برای انسان ها خواهد بود.


۲- جوشیدن و خشکی اقیانوس های زمین
این یک تصادف خوش بینانه کیهانی است که در ابعاد سیاره ما می گنجد. با فضای آن، در فاصله ای از ستاره دقیقا همانطور عظیم به عنوان خود ما است. همانطور که می دانید در گذشته زمین شاهد اقیانوس هایی وسیع تر و گسترده تر بوده ایم و به قولی زمین یک سیاره کاملا آبی بود. اما آیا این آب اقیانوس ها تا ابد جاودانه خواهند بود؟ آب بخش مهمی از زندگی بشریت است و اگر دیگر بر روی زمین آبی نباشد چه خواهد شد؟

خشکی اقیانوس های زمین

به لطف خورشید تابان آب های موجود بر روی زمین روز به روز کاهش خواهد یافت و همین امر باید موجب نگرانی بشریت شود. با گذشت زمان خورشید گرم تر خواهد شد و قدرت آن روز به روز افزایش خواهد یافت و پس از سال ها، انرژی خورشیدی به بحران بشریت تبدیل می شود. اقیانوس ها با قدرت بالای خورشید به جوش خواهند آمد، کم کم جو زمین با بخار آب پر خواهد شد، اثرات گازهای گلخانه ای از بین می رود و حرارت زمین روز به روز بیشتر می شود.
در نهایت باید بگوییم که سیاره زمین چیزی شبیه به سیاره زهره می شود و به قولی زندگی بر روی آن ناممکن خواهد بود. شاید در آن دوران زندگی تنها موجودات زنده ای جان سالم به در ببرند آن هایی باشند که در ابرها زندگی می کنند و طبق این نظریه چنین شرایطی موجب نابودی زمین و بشریت خواهد شد و زمین به پایان طبیعی خود خواهد رسید.۳- خورشید سوزان
تصور کنید گرما به واسطه خورشید سوزان بیشتر شود و خورشید از لایه هیدروژنی خود خارج شودو با هلیوم همراه باشد. در چنین شرایطی شاهد افزایش تولید انرژی و گرمای سوزان خواهیم بود. این اتفاق خورشید را به یک غول سرخ هلیومی تبدیل خواهد کرد که همه چیز را ذوب می کند و هیچ موجود و هیچ شی حتی سنگ ها بر روی زمین سالم نخواهند ماند. زمین به سطحی پر از گرد و غبار تبدیل خواهد شد و هر چیزی شروع به ذوب شدن خواهد کرد.
خورشید سوزان
اگر چنین اتفاقی برای خورشید بیفتد، در واقع این ستاره بزرگ یعنی خورشید تقریبا به صد برابر قطر فعلی خواهد رسید و هزاران بار نورانی تر از امروز خواهد شد. در نتیجه زمین کاملا لخت خواهد شد و این سیاره در این شرایط به پایان خود خواهد رسید. بر اساس بررسی های انجام شده کوچک ترین تغییری در خورشید باعث نابودی زمین به صورت ناگهانی یا ذره ذره خواهد شد. در نهایت از زمین چیزی باقی نخواهد ماند و خورشید نیز به یک ستاره کوتوله سفید تبدیل خواهد شد و در اطراف فضا شناور خواهد ماند.۴- بعیده شدن یا خورد شدن زمین یا بیرون رانده شدن آن از منظوم
در فضای کهکشانی هر اتفاقی ممکن است برای زمین بیفتد و تاکنون مطالعات زیادی در این زمینه صورت گرفته مشخص نیست کدام یک از این پیش بینی ها و احتمالات به واقعیت بپیوندد اما قصد داریم تا در ادامه این موارد را ذکر کنیم:

بیرون رفتن زمین از منظومه

  • برخورد یک جسم کهکشانی با زمین: برخورد هر نوع شی اعم از سنگ، سیارات یا ستاره های دیگر به زمین از ارتفاعی زیاد می تواند موجب تکه تکه شدن و نابودی زمین شود و این اتفاق زیاد هم دور از ذهن نیست.
  • نزدیک شدن یک جسم بسیار بزرگ با زمین: همانطور که گفته ایم فضای کیهان به قدری وسیع است که هر اتفاقی در آن امکان پذیر خواهد بود. از طرفی احتمال داده شده که شاید شاهد نزدیکی جشمی بسیار بزرگ با زمین باشیم که این نزدیکی موجب جابه جایی زمین ازمدار شود و زمین در کیهان سرگردان باقی بماند.
  • مرگ خورشید و انبساط این ستاره: خورشید هم مانند تمامی ستاره ها روزی خواهد مرد و مرگ خورشید با نابودی زمین همراه خواهد بود. در واقع نظم زمین به طور کلی از بین خواهد رفت. باید اشاره کنیم که که عمر خورشید به نیمه رسیده است و به جرات می توان گفت کهاکنون در نیمه دوم عمر خورشید هستیم در نتیجه نابودی خورشید و در نهایت نابودی زمین یکی از احتمالاتی است که مورد بررسی قرار می گرد.جهان مطمئنا به پایان خواهد رسید و تمام این چهار اتفاق ذکر شده می توانند دلایلی برای نابودی زمین باشند. باید اشاره کنیم که این موارد صرفا گمانه زنی نیست، بلکه پیش بینی هایی محکم از دستاوردهای علمی برتر جهان بشریت است. در نهایت زندگی بشریت نیز مانند تمامی موجودات زمین به پایان و انقراض خواهد رسید و هرگر ابدی نخواهد بود اما کشف علت و اتفاق نابود زمین قطعا برای انسان حائز اهمیت خواهد بود و ممکن است انسان بتواند با شناخت این اتفاقات در آینده ای نزدیک و به کمک تکنولوژی های پیشرفته از این نابودی جلوگیری نماید.